emocje, maluchy, nastolatki, pomoc, relacje, rodzicielstwo, trudne tematy, wychowanie

Co robić, gdy dziecko nie okazuje emocji

Emocje, ich odczuwanie i wyrażanie są nieodłącznym elementem naszej egzystencji. Każdy człowiek na swój własny, indywidualnie ukształtowany sposób doświadcza świata i reaguje na to, co go spotyka. Ten wspomniany sposób odbierania świata jest uwarunkowany naszymi wcześniejszymi doświadczeniami, jak również predyspozycjami osobowościowymi oraz wzorcami. Kształtuje się on już od najmłodszych lat, stąd też w dzieciństwie pojawiają się już wśród dzieci różnice w przeżywaniu i wyrażaniu emocji. Są dzieci niezwykle ekspresyjne w wyrażaniu swoich stanów emocjonalnych, są dzieci wyrażające emocje w sposób nieco bardziej stonowany, jak i dzieci, które nie uzewnętrzniają swoich wewnętrznych przeżyć.

Dlaczego dziecko nie okazuje emocji?

U wielu rodziców niepokój budzi sytuacja, gdy ich dziecko nie okazuje emocji. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Najważniejszą kwestią jest ustalenie tego, czy dziecko ma trudność z rozpoznawaniem i rozumieniem jakichkolwiek stanów emocjonalnych u siebie i innych ludzi, czy też problem tkwi jedynie w wyrażaniu ich. Jeżeli małe dziecko ma trudności z rozpoznawaniem i rozumieniem stanów emocjonalnych jest to zjawisko normalne. Maluch dopiero poznaje świat, uczy się rozpoznawania i nazywania emocji, to naszą rolą jako rodziców jest mu w tym pomóc m.in. poprzez rozmowy, tłumaczenie i modelowanie (czyli pokazywanie tego, jak należy się w danej sytuacji zachować). Jeżeli jednak maluch mimo tłumaczenia, modelowania i rozmów nie nabywa umiejętności rozpoznawania stanów emocjonalnych, bądź też dziecko starsze tego nie potrafi wówczas warto skonsultować się z psychologiem dziecięcym by potwierdzić lub wykluczyć ewentualne zaburzenia rozwojowe, które mogą mieć na to wpływ.

Czy tłumienie emocji jest złe?

Brak wyrażania uczuć nie jest korzystny zarówno dla osoby, która te uczucia przeżywa (gdyż tłumienie uczuć wywołuje frustrację, a w dłuższej perspektywie również odbija się na zdrowiu), jak i dla jej otoczenia, które nie mając informacji zwrotnej, nie ma możliwości modyfikacji swoich zachowań. Tłumienie emocji zazwyczaj wynika z pewnych przekonań. Dziecko może np. uważać, że okazywanie uczuć jest słabością, a ono chce być postrzegane jako silne. Może również sądzić, że nie zasługuje na to by absorbować innych swoimi uczuciami, lub nie chce ich martwić. Dziecko może również nie okazywać emocji ponieważ nie wie w jaki sposób może to zrobić, bądź też czuje się „zalane przez emocje”, których jest w nim tak wiele, że jest mu bardzo ciężko je zrozumieć, a co dopiero wyrazić.

Jak pomóc dziecku, które nie okazuje emocji?

Co może zrobić rodzic, by pomóc dziecku w takiej sytuacji? Przede wszystkim nie naciskać, nie zmuszać do rozmów i nie wypytywać ciągle jak się czuje. Dobrze jest dać dziecku przestrzeń, pozwolić mu na doświadczenie wszystkich emocji, które w nim są, a jednocześnie zapewnić o tym, że jest się obok i jest się gotowym do tego, by je wesprzeć. Warto powiedzieć dziecku o tym, że nie radzenie sobie z własnymi emocjami, poczucie bycia przytłoczonym jest czymś zupełnie normalnym i każdy z nas czasem tak ma. Ale także zachęcać je do pracy nad wyrażaniem emocji. Można zaproponować dziecku byście wspólnie przyjrzeli się jego emocjom i zastanowili nad tym, w jaki sposób mogłoby dać im upust. Ważne jest by znaleźć taki sposób który będzie dla dziecka satysfakcjonujący, a jednocześnie nie będzie wyrządzał krzywdy jemu, ani nikomu w jego otoczeniu. Akceptacja i okazanie zrozumienia dziecku jest tutaj bardzo istotne. Podobnie jak nie wymuszanie na nim czegokolwiek, czy też powstrzymanie się od sugestii, że jest z nim coś nie tak.

Jeśli chcielibyście się dowiedzieć więcej o tym, jak rozmawiać z dzieckiem o emocjach, czy też jak pomóc dziecku radzić sobie z trudnymi sytuacjami zapraszam serdecznie do kontaktu. Umówmy się na spotkanie i zastanówmy wspólnie nad tym jak najlepiej pomóc Twojemu dziecku.

Szczegółowe informacje na stronie:
www.fabrykarelacji.com.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s