emocje, nastolatki, pomoc, przedszkolaki, psychoterapia

Psychoterapia dzieci – jak wygląda, na czym polega

Psychoterapia dzieci różni się nieco od psychoterapii osób dorosłych – jest ona szczególną formą terapii rodzinnej. To proces regularnych spotkań z dzieckiem, odbywających się we współpracy z rodzicami. W tego rodzaju psychoterapii na pierwsze spotkanie zapraszani są sami rodzice, by mogli szczerze przedstawić sytuację i opowiedzieć o tym, co ich w zachowaniu dziecka niepokoi. Następnie terapeuta spotyka się już bezpośrednio z dzieckiem i przez kilka pierwszych spotkań buduje z nim relację, która stanowi podstawę terapii. Na późniejszym etapie, kiedy wdrażane są już konkretne oddziaływania terapeutyczne, rodzice są zapraszani do uczestnictwa w niektórych sesjach dzieci.

Sesje terapeutyczne zwłaszcza w przypadku dzieci młodszych przybierają formę swobodnej, nakierowanej zabawy. Opiera się ona głównie na indywidualnych zainteresowaniach oraz dostosowanych do wieku dziecka formach wyrazu, takich jak np. rysowanie, układanie, lepienie, zabawa wybranymi przedmiotami, nadawanie ról i inne. Dziecko, wykorzystując swoją naturalną aktywność w zabawie i rozmowie, przekazuje ważne dla niego sprawy i problemy, pokazując jednocześnie, w jaki sposób je przeżywa. Psychoterapeuta natomiast dostosowuje się do poziomu komunikacji dziecka (najczęściej dołącza do zabawy), starając się nazywać to, co obserwuje i łączyć z obecnymi lub przeszłymi doświadczeniami życiowymi dziecka.

W przypadku starszych dzieci stosuje się również inne metody pracy (adekwatne do wieku), spośród których wymienić można m.in. odgrywanie ról, analizowanie historyjek społecznych, czytanie i analizowanie opowiadań terapeutycznych, oglądanie i analiza filmów, gry terapeutyczne, karty pracy.

Poprzez takie działania dziecko dowiaduje się, w jaki sposób może rozumieć oraz porządkować to, co się z nim dzieje. Pomaga to również w wyrażaniu przez dziecko emocji i uczuć w bezpieczny i społecznie akceptowalny sposób. Z kolei terapeuta ma możliwość korygowania i pokazywania mu innych wzorców zachowań – nawiązywania relacji, rozwiązywania problemów czy konfliktów.

Efektem spotkań psychoterapeuty z dzieckiem jest wytworzenie się pomiędzy tą dwójką porozumienia, dzięki któremu możliwa jest zmiana w zakresie trudności z którymi zmaga się dziecko.

Jeśli uważasz, że Twojemu dziecku potrzebna jest pomoc psychoterapeutyczna nie czekaj, umów się na konsultację specjalistyczną już dziś. Wspólnie przyjrzymy się możliwym źródłom istniejących trudności i dobierzemy jak najlepszą dla Twojego dziecka formę pomocy.

Szczegóły na stronie:
https://www.fabrykarelacji.com.pl/terapia-dzieci-i-mlodziezy-szczecin

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s