psychoterapia

Co warto wiedzieć o psychoterapii

Często bywa tak, że podczas pierwszych spotkań z terapeutą pacjenci muszą skonfrontować się z własnymi wyobrażeniami na temat terapii. Ci z nich, którzy oczekują  szybkich efektów, gotowych recept postępowania, czy konkretnych wskazań co mają robić mogą czuć się rozczarowani. W takich momentach powtarzam pacjentom jak mantrę to, że gdyby ktoś wymyślił uniwersalną receptę na udane relacje i życie rodzinne, to z pewnością stałby się najbogatszym człowiekiem na świecie. Ale jak dotąd czegoś  takiego nie wymyślono. No dobrze, to skoro już wiemy, że terapeuta nie da nam gotowych rozwiązań i nie powie co mamy robić, to na czym tak naprawdę polega cała ta terapia?

Terapia systemowa jest to terapia tzw. długoterminowa, to znaczy że może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy – w zależności od złożoności problemów, z którymi boryka się dana rodzina czy para. W terapii ważne jest nie tylko to co dzieje się podczas sesji w gabinecie, ale przede wszystkim to, jak funkcjonujemy na co dzień, pomiędzy sesjami. Czy próbujemy wyciągać wnioski i wprowadzać drobne zmiany, czy pracujemy nad sobą i staramy się postępować w sposób inny niż dotychczas.

Efekty terapii nie będą natychmiastowe. Ba, mogą być nawet nie widoczne przez kilka miesięcy, a nawet dłużej. Często zdarza się tak, że efekty terapii uwidoczniają się dopiero po jej zakończeniu. Z pracą nad sobą, zmianą swojego myślenia i postępowania jest trochę tak jak z odchudzaniem. Jeśli po kilku dniach stosowania diety i jednym treningu na siłowni oczekujemy spektakularnych efektów, to możemy być rozczarowani. Jeśli jednak będziemy systematycznie ćwiczyć i zdrowo się odżywiać, to efekty w końcu się pojawią, ale musimy w tym wytrwać. Dokładnie tak samo działa terapia. Nie można w ciągu kilku spotkań rozwiązać problemów, które gromadziły się latami, do tego potrzeba czasu, zaangażowania i chęci.

Terapię można porównać do pracy, ciężkiej pracy nad sobą. Żaden psycholog czy terapeuta nie zna rozwiązania Waszych problemów, to Wy znacie to rozwiązanie, jego zadaniem jest tylko pomóc Wam je odnaleźć. Terapeuta nie pokazuje gotowych rozwiązań, ale tak prowadzi sesję, żebyście zrozumieli mechanizmy Waszych działań i sami szukali rozwiązania. Terapeuta konfrontuje Was, wspiera, nadaje znaczenie pewnym kwestiom, towarzyszy Wam w drodze, jest Waszym przewodnikiem, ale to od Was zależy czy dojedziecie do celu.

Jeśli uważasz, że terapia jest tym, czego chciałabyś/chciałbyś spróbować by rozwiązać swoje problemy skontaktuj się ze mną, umówimy się na spotkanie, wspólnie przyjrzymy sytuacji i postaramy się znaleźć jak najlepsze jej rozwiązanie.

Szczegóły na stronie:
www.fabrykarelacji.com.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s