psychoterapia, relacje, trudne tematy

Terapia par – co warto o niej wiedzieć?

Kiedy związek dopada kryzys, nie potrafimy się porozumieć, ciągle na siebie krzyczymy albo mamy tzw. „ciche dni” jednym z pierwszych pomysłów jaki przychodzi nam do głowy jest terapia dla par. Jednak co warto o niej wiedzieć zanim zdecydujemy się na spotkanie z terapeutą?

By terapia par miała jakąkolwiek szansę powodzenia konieczne jest spełnienie trzech warunków: zgodności, gotowości i czasu.

Zgodność

Mam tu na myśli zgodność partnerów (małżonków) co do tego, czy na pewno oboje chcą terapii, tzn. czy chcą podjąć pracę nad sobą, pracę nad swoją relacją, czy obojgu zależy na tym, aby dojść do porozumienia? Warto także zastanowić się nad tym, jakie są oczekiwania partnerów (czy też małżonków) względem siebie wzajemnie, ale również i względem samej terapii. Czy te oczekiwania są realne i możliwe do zrealizowania?

Gotowość

Zanim zdecydujemy udać się na terapię par, powinniśmy odpowiedzieć sobie również na pytanie, czy jest to dla nas właściwy moment – czy jesteśmy gotowi na to, by otworzyć się przed obcą osobą (jaką jest terapeuta)? Czy będziemy potrafili rozmawiać z nim o swoich najbardziej prywatnych i intymnych sprawach? Czy jesteśmy gotowi zmierzyć się podczas terapii z trudnymi, czasem niewygodnymi dla nas tematami, a także bolesnymi wspomnieniami? A przede wszystkim czy czujemy się gotowi do zmiany istniejącego stanu rzeczy?

Czas

Decydując się na terapię par musimy być świadomi tego, że efekty nie pojawią się natychmiast. Psychoterapia jest procesem – potrzeba zatem czasu by jej efekty (czyli zachodzące w nas zmiany) były widoczne. Często zdarza się, że pary zgłaszające się na terapię myślą, że w czasie jednego, dwóch spotkań poukładają sobie relacje, bądź też rozwiążą problemy, które nawarstwiały się latami. To tak nie działa. Żeby naprawić związek potrzeba dużo wytrwałości i zaangażowania z obu stron. Nie jest to na pewno proste zadanie, ale jak pokazują liczne przykłady par, które z sukcesem ukończyły terapie jest możliwe.

Zatem zanim zdecydujemy się na terapię, warto przeanalizować wszystkie te wyżej wymienione kwestie, ponieważ jak pokazują badania, to właśnie w terapii par mamy największy odsetek przerywanych terapii.

Jeśli zmagasz się z trudnościami w relacjach partnerskich czy małżeńskich, pomimo podejmowania wielu prób poradzenia sobie z nimi, nie przyniosły one efektów, a na wszystkie pytania z tego artykułu odpowiedziałaś(eś) twierdząco skontaktuj się ze mną, umówimy się na spotkanie, wspólnie przyjrzymy tej sytuacji i postaramy się znaleźć jak najlepsze jej rozwiązanie.

Szczegóły na stronie:
www.fabrykarelacji.com.pl/terapia-par-szczecin

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s