emocje, relacje, rozwój

Kryzys – szansa dla relacji czy problem nie do przejścia?

Kryzysy są nieodłącznym elementem życia i pojawiają się w zasadzie na każdym jego etapie. Najczęściej mamy do czynienia z kryzysami rozwojowymi – czyli takimi, które wiążą się z pewnymi zmianami, wchodzeniem w nowe role, czy nabywaniem nowych umiejętności życiowych. Kryzysy pojawiają się ponieważ wraz z upływem czasu my zmieniamy się jako osoby, ale także i nasze relacje ewoluują, wówczas doświadczać możemy kryzysu w związku, czy też w rodzinie.

Jednak pomimo tego, że kryzys stanowi naturalny element naszego życia, nie minie on sam. Możemy co prawda przeczekać pewne jego natężenie, ale nierozwiązany prędzej czy później wróci do nas jak bumerang. Dlatego, że jest on pewnego rodzaju zatrzymaniem, na drodze rozwoju naszej relacji partnerskiej czy rodzinnej. Z faktu zatrzymania się na tej drodze, wynika to, że często wracamy „w to samo miejsce”, tzn. że nie jesteśmy w stanie przejść przez to wyzwanie. Cały czas powtarzamy podobny schemat działań – podobną rozmowę, podobne zachowania, podobną kłótnię itd.

Charakterystyczną cechą, świadczącą o tym, że utknęliśmy w kryzysie jest bronienie się za pomocą takiego mechanizmu, który powoduje, że widzimy wszystkie złe rzeczy tylko w tym drugim człowieku, który o czymś nam mówi, coś nam zarzuca, ma do nas jakieś pretensje czy żal. Aby móc ruszyć dalej musimy zmienić swoje spojrzenie na tą sytuację. Kiedy dostrzeżemy to, że my w parze czy w rodzinie wzajemnie na siebie wpływamy, to zobaczymy siebie w jakimś wspólnym procesie. Wówczas to ten kryzys, czy też niewłaściwy sposób komunikowania się i przeżywania tej sytuacji staje się naszym problemem, a nie partner, partnerka czy dziecko. Dobrze jest również dostrzec to, że my jako osoby tworzące ten związek czy tę rodzinę różnimy się między sobą. Mamy różne spojrzenie na świat, różnie postrzegamy te same zdarzenia czy sytuacje, to jest dobre założenie do przyjęcia, by nasza rozmowa miała szansę nie być walką. Wtedy nie rozmawiamy po to, żeby kogoś przekonać do swojej racji, ale po to, żeby go zrozumieć. Myślę, że kluczem do rozwiązania tych wszystkich kryzysów, z którymi się zmagamy w relacjach jest zrozumienie drugiego człowieka i jego potrzeb. Jeśli nie zmienimy swojego spojrzenia na to czego doświadczamy, nie otworzymy się na drugą osobę, to możemy latami trwać w takim „błędnym kole”.

Jeśli zmagasz się z trudnościami w relacjach rodzinnych lub partnerskich i pomimo podejmowania wielu prób poradzenia sobie z nimi, nie przyniosły one efektów odezwij się do mnie, umówimy się na spotkanie, wspólnie przyjrzymy tej sytuacji i postaramy się znaleźć jak najlepsze jej rozwiązanie.

Szczegóły na stronie:
www.fabrykarelacji.com.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s