psychoterapia, rozwój, trudne tematy

Kiedy warto udać się na terapię rodzinną?

Wiele osób rozważających udanie się do psychoterapeuty bardzo często zastanawia się nad tym, czy terapia rodzinna będzie dla nich dobrym rozwiązaniem. W jakich sytuacjach i z jakimi problemami warto zgłosić się po tego rodzaju pomoc? Poniżej przedstawiam kilka najczęściej występujących okoliczności, w których rodziny trafiają na terapię.

Problemy z dzieckiem
Sygnałami które niepokoją rodziców i skłaniają ich do szukania pomocy są np. opuszczenie się przez dziecko w nauce, zaprzestanie z nimi rozmów, wymykanie się lub uciekanie z domu, nadmierne pobudzenie, zachowania agresywne, bądź wręcz przeciwnie apatia, wycofywanie się z relacji z ludźmi. Rodzice jako pierwsi zazwyczaj zauważają, że z ich dzieckiem dzieje się coś niepokojącego, jednak zdarza się również, że do terapeuty zostają przysłani przez osobę trzecią, np. szkolnego pedagoga, psychologa czy wychowawcę.

Problemy z kontrolą emocji
Zachowania impulsywne, nerwowość, drażliwość, niekontrolowane wybuchy złości, agresja to kolejne częste trudności, sprawiające że, rodziny decydują się na podjęcie terapii. Jeśli choć jedna osoba w rodzinie ma problemy z kontrolowaniem emocji, jej gwałtowne zachowania i nieprzewidywalne reakcje wpływają negatywnie na wszystkich członków rodziny i ich funkcjonowanie.

Trudności we wzajemnych relacjach
Konflikty rodzinne i pokoleniowe, kłótnie lub wręcz odwrotnie – unikanie kontaktu, brak rzeczowej rozmowy, ucieczka przed konfrontacją to kolejne problemy z którymi przychodzi się mierzyć wielu współczesnym rodzinom. Kiedy ich członkowie uświadamiają sobie że, pomimo najlepszych chęci nie są w stanie samodzielnie się porozumieć, wówczas najczęściej podejmują decyzję o udaniu się na terapię.

Rozwód lub rozstanie
Sytuacje kryzysowe szczególnie motywują ludzi do szukania pomocy „na zewnątrz”. Partnerzy trafiają do gabinetu terapeuty najczęściej wtedy, gdy ich związek przechodzi kryzys, jednak ich oczekiwania względem terapii bywają różne. Część par udaje się na terapię ponieważ chce ratować swoją relację, część natomiast przychodzi by uzyskać pomoc w zakończeniu związku, w możliwie jak najmniej bolesny sposób. Zdarza się i tak, że osoby trafiające do gabinetu terapeuty są już w trakcie rozwodu czy rozstania, wówczas przychodzą po to, by poradzić sobie z tym, co się wydarzyło, poukładać to sobie na nowo. Jeśli para ma dzieci to często pojawia się też konieczność pracy nad tym, w jaki sposób przeprowadzić rozstanie, by było ono jak najmniej bolesne dla dzieci i jak rozmawiać z nimi o tym, co się dzieje.

Strata życiowa
Wydarzenia traumatyczne, nieprzewidziane sytuacje losowe, ciężkie przeżycia, z którymi rodziny nie umieją sobie poradzić sprawiają, że trafiają one do gabinetu terapeutycznego. Do tego rodzaju wydarzeń zaliczyć możemy m.in. utratę pracy, ciężką chorobę, zakończenie ważnej przyjaźni lub związku, śmierć bliskiej osoby, wypadek itp. Wszystko to, co wydarza się w naszym życiu niespodziewanie, na co nie mamy wpływu i nie możemy się zawczasu przygotować.

Budowanie nowej rodziny 
W związku z rosnącą stale liczbą rozwodów coraz częstszym zjawiskiem stają się tzw. rodziny patchworkowe, czyli takie w których partnerzy są po rozwodzie lub rozstaniu i każde z nich (bądź tylko jedno z nich) ma swoje dzieci (które nie są ich wspólnymi dziećmi). Przed takimi rodzinami staje wiele wyzwań, dotyczących m.in. ról rodzicielskich, podziału obowiązków, konfliktów lojalnościowych, uporządkowania więzi czy ułożenia wzajemnych relacji. Gdy nie wszystko układa się tu pomyślnie rodzina (często nauczona już wcześniejszymi doświadczeniami) próbuje szukać dla siebie wsparcia w formie terapii.

Jeśli Twoja rodzina przeżywa obecnie tego rodzaju trudności to zapraszam Cię serdecznie do kontaktu ze mną i umówienia się na konsultację wstępną. Wspólnie przyjrzymy się trudnościom z jakimi się zmagacie i postaramy się znaleźć jak najlepsze dla Was wszystkich wyjście z tej sytuacji.

Szczegóły na stronie:
www.fabrykarelacji.com.pl/terapia-rodzinna-szczecin

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s