emocje, rozwój, wychowanie

Najciekawsze prezenty rozwijające kompetencje społeczno-emocjonalne dziecka

O tym, że emocje odgrywają niezwykle ważną rolę w naszym życiu nie muszę chyba nikogo przekonywać. Jednak nasze społeczeństwo wciąż ma bardzo duży problem z rozpoznawaniem, nazywaniem, a także rozładowywaniem emocji. Co jest tego przyczyną? W dużej mierze fakt, że o emocjach się nie uczy. Gdzieś tam niby mimochodem ten temat się przewija, jednak nie wiemy o nich zbyt wiele, choć towarzyszą nam przecież każdego dnia. Z licznych badań naukowych wynika natomiast, że samoświadomość własnych emocji, wpływa niezwykle korzystnie na nasze zdrowie psychiczne. Dlatego też warto zadbać już od najmłodszych lat, o wspieranie rozwoju społeczno-emocjonalnego naszych dzieci. Święta Bożego Narodzenia są idealną okazją do tego, by sobie o tych emocjach trochę porozmawiać, nieco bliżej im się przyjrzeć, trochę lepiej je poznać. Aby miało to dla dziecka atrakcyjną formę, najlepiej zrobić to poprzez zabawę, wykorzystując dostępne na rynku „pomoce naukowe” dedykowane specjalnie rozwojowi kompetencji emocjonalnych dzieci. Co jednak wybrać, kiedy lista ich jest bardzo długa? Oto kilka propozycji, które moim zdaniem przypadną dzieciom do gustu, a jednocześnie będą dla rodzica wartościowym wsparciem w tym zakresie.

pol_pl_Gra-planszowa-Emocje-wyd-Kukuryku-21338_1Gra „Emocje”
Ta planszówka jest rewelacyjną pomocą w nauce o emocjach (własnych, jak i emocjach innych) poprzez zabawę. Uczy rozpoznawać i nazywać emocje, rozwija inteligencję emocjonalną oraz zdolność empatii. Prezentuje również techniki radzenia sobie z trudnymi emocjami, takimi jak np. strach czy złość. Ponadto wzmacnia więzi rodzinne, umożliwia lepsze wzajemne poznanie się, a także sprzyja budowaniu relacji opartych na zaufaniu.
Cena: 43,70 zł
Odpowiednie dla: dzieci od 7 lat

 


Pytaki-gra-rodzinna
Gra „Pytaki”
Pytaki opisywałam już w poprzednim artykule, na temat pomysłów na prezenty świąteczne dla najmłodszych (który możesz przeczytać tutaj). W tym zestawieniu pojawia się ona ponownie, ponieważ jest to gra wspaniale rozwijająca kompetencje emocjonalne i przede wszystkim wzmacniająca więzi rodzinne. Dzięki niej członkowie rodziny lepiej się poznają, ćwiczą komunikację, rozwijają umiejętność słuchania oraz opowiadania. Ponadto Pytaki pomagają też rozwijać świadomość emocjonalną, a także kształtują u graczy postawy empatyczne.
Cena: 80,10 zł
Odpowiednie dla: dzieci od 4 lat

pol_pl_Przygody-Fenka-Zlosc-EMOCJE-1175_1Seria książeczek „Przygody Fenka”
„Przygody Fenka” to zbiór bajek edukacyjnych skierowanych do dzieci w wieku przedszkolnym. Seria o podtytule „Emocje” składa się z 8 książeczek opisujących podstawowe emocje, z jakimi na co dzień się spotykamy: wdzięczność, ufność, tęsknota, złość, wyrzuty sumienia, wzruszenie, zazdrość, strach. Poruszanie z maluchami zagadnień związanych z emocjami jest bardzo ważne dla ich prawidłowego rozwoju. Książeczki ułatwiają nazywanie emocji, pomagają je oswoić i we właściwy sposób sobie z nimi radzić.
Cena za książeczkę: 8,70 zł
Odpowiednie dla: dzieci od 3 lat

 

pol_pl_Poznaje-emocje-karty-z-obrazkami-Zu-Berry-31236_2Karty „Poznaję emocje”
Zestaw „Poznaję emocje” składa się z 17 kart, dzięki którym dziecko oswaja się z przeżywanymi emocjami, uczy się je nazywać i rozumieć. Dzięki przeżyciom bohaterów maluch ma okazję doświadczyć tego, że istnieją zarówno pozytywne, jak i negatywne uczucia. Gra pomaga dziecku wejść w świat jego własnych przeżyć i poprzez zabawę uczy empatii a także rozwija inteligencję emocjonalną.
Cena: 13,99 zł
Odpowiednie dla: dzieci od 3 lat

 

 

pol_pl_Gra-w-Zycie-21870_1

Gra w życie
Planszówka o intrygująco brzmiącym tytule „Gra w życie” jest rewelacyjnym narzędziem do rozwijania nie tylko umiejętności emocjonalnych, ale również społecznych. W czasie gry możemy spodziewać się (dokładnie tak samo jak w życiu) nieprzewidywalnych zdarzeń. Dzięki czemu dziecko zyskuje możliwość doświadczenia w pełni, (lecz jednak w bezpiecznej przestrzeni) wszelkich trudów i uroków życia oraz całego wachlarza emocji z tym związanego.
Cena: 129,90 zł
Odpowiednie dla: dzieci od 8 lat

pol_pl_Uczuciometr-inspektora-Krokodyla-wyd-Dwukropek-31242_1Uczuciometr inspektora Krokodyla
Jest to rewelacyjna pozycja nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców. Na samym początku książki wyjaśnione zostaje pojęcie uczuć, a następnie inspektor Krokodyl prowadzi czytelnika przez dziesięć podstawowych emocji, radzi także w jaki sposób można każdą z nich kontrolować. Przy pomocy skonstruowanego przez siebie przyrządu – uczuciometru – wyjaśnia co czujemy w określonych sytuacjach i dlaczego. Książka zawiera czytelną instrukcję tego, jak rozpoznawać i nazywać uczucia, a niezwykle ciekawe opowiadania stanowią zachętę dla rodziców do rozmowy z dziećmi o emocjach.
Cena: 39,99 zł
Odpowiednie dla: dzieci od 3 lat

Wszystkie rzeczy, przedstawione w tym artykule możecie kupić oczywiście w sklepach stacjonarnych, internetowych czy na allegro. Jeśli jednak nie chce się Wam (lub po prostu nie macie czasu) biegać po zatłoczonych centrach handlowych, czy przeglądać internetu w poszukiwaniu sklepu, w którym akurat będzie interesujący Was produkt to polecam zakupy w sklepie pepito.pl Każda rzecz, którą przedstawiłam we wpisie jest w tym sklepie dostępna (wystarczy, że klikniecie na nazwę interesującego Was produktu i od razu zostaniecie przekierowani na jego stronę w sklepie), dzięki temu zaoszczędzicie czas, którego szczególnie w okresie przedświątecznym zawsze jest deficyt.

P.S. Ten artykuł NIE JEST sponsorowany (to znaczy, że nikt z przedstawicieli sklepu mi za niego nie zapłacił), nie zyskuję również żadnych profitów ze sprzedaży wyżej opisanych produktów. Uważam, że nieetycznym byłoby gdyby osoba reprezentująca mój zawód robiła takie rzeczy. Trafiłam na ten sklep przypadkowo szukając w sieci pomysłu na prezent świąteczny dla mojego syna. A ponieważ oczarował mnie jego szeroki asortyment i przystępne ceny, postanowiłam się tym z Wami podzielić.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s