psychoterapia, relacje

Terapia rodzin – co to, dla kogo i kiedy warto z niej skorzystać?

Każdy, kto zmaga się z trudnościami życia rodzinnego na tyle poważnymi, że rozważa skorzystanie z pomocy specjalistycznej, na pewno nie raz otarł się o temat terapii rodzinnej. W psychoterapii wyróżnia się zasadniczo cztery główne nurty: psychodynamiczny, poznawczo-behawioralny, humanistyczny oraz systemowy. Rodzina znajduje się w centrum zainteresowania nurtu systemowego, uznawana jest za system, którego członkowie wzajemnie na siebie oddziałują. Terapeuci pracujący w tym nurcie, by wyjaśnić czym jest terapia systemowa często porównują funkcjonowanie rodziny do działania systemu naczyń połączonych, czy też trybików w maszynie – jeśli jeden z elementów nie działa prawidłowo, wpływa to na pracę całej maszyny. Podobnie jest w systemie rodzinnym.

Czym jest terapia systemowa?

Terapia systemowa (inaczej terapia rodzinna) to rodzaj psychoterapii, w której – w odróżnieniu od pozostałych nurtów – uczestniczy cała rodzina, a nie tylko osoba  której „dotyczy” problem. Wynika to z wspomnianego już założenia, zgodnie z którym wszyscy członkowie rodziny wpływają na siebie wzajemnie. Jednak nie na każdym spotkaniu z terapeutą obecna jest cała rodzina. Są sesje na których terapeuta spotyka się z poszczególnymi członkami rodziny (w różnych konfiguracjach), są też sesje podczas których spotyka się z całą rodziną. Terapeuta systemowy jest zainteresowany tym, co ma do powiedzenia każdy członek rodziny. Istotne jest spojrzenie na problem z każdej strony oraz oczekiwania poszczególnych osób względem tego, co powinno ulec zmianie. Co ciekawe w terapii systemowej nie szuka się przyczyny zaistniałego stanu rzeczy, dąży się natomiast do wspólnego odnalezienia i określenia mocnych stron rodziny, zrozumienia sytuacji problemowej, a także znalezienia jej rozwiązania, angażując w ten proces wszystkich członków rodziny.

Do kogo jest skierowana terapia systemowa

Terapia systemowa skierowana jest do każdego, kto ma poczucie, że jego rodzina przeżywa trudności w codziennym funkcjonowaniu, a zależy mu na wprowadzeniu zmian i poprawie wzajemnych relacji. Co ważne, w sytuacji gdy część rodziny zauważa trudności, a część ich nie dostrzega, nie stanowi to przeszkody do podjęcia terapii. W terapii rodzinnej udział biorą wszystkie te osoby, które dostrzegają problem i którym zależy na jego rozwiązaniu – nawet jeśli byłaby to tylko jedna osoba spośród całej rodziny. Terapia systemowa jednocześnie nie wyklucza, możliwości dołączenia innych członków rodziny do terapii w późniejszym czasie, gdy uznają oni, że są na to gotowi.

Kiedy warto się zgłosić na terapię

Na terapię warto zgłosić się zawsze wtedy, kiedy czujemy, że nie panujemy nad tym, co dzieje się w naszej rodzinie. Kiedy pomimo podejmowanych prób poradzenia sobie z sytuacją, nie przynoszą one pożądanych efektów. Kiedy rodzina trafia na terapię nie oznacza to, że nie potrafi poradzić sobie z własnymi trudnościami. Zazwyczaj udajemy się do specjalisty, ponieważ już próbowaliśmy samodzielnie poradzić sobie z trudnościami, lecz nasze sposoby nie odniosły skutku. Zadaniem terapeuty jest, pomóc rodzinie w spojrzeniu na problem z innej perspektywy, zweryfikowaniu tego, co stanowi rzeczywistą trudność i znalezieniu jej rozwiązania.

Jeśli Ty również doświadczasz obecnie trudności w swojej rodzinie i nie wiesz, co jeszcze mógłbyś/mogłabyś zrobić, aby sytuacja uległa poprawie, skontaktuj się ze mną, wspólnie się temu przyjrzymy i poszukamy jak najlepszego wyjścia z sytuacji.

Szczegóły na stronie:
www.fabrykarelacji.com.pl/terapia-rodzinna-szczecin

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s