emocje

7 rzeczy, o których powinien wiedzieć każdy rodzic

Nieocenioną pomocą dla każdego, kto zostaje rodzicem byłoby z pewnością otrzymanie w dniu narodzin dziecka, elementarza, w którym zebrane byłyby najważniejsze rzeczy, o których jako rodzic powinien wiedzieć. Czy wyobrażacie sobie jak bardzo obszerny musiałby on być? Myślę, że z pewnością zyskałby miano najgrubszej książki świata 😀

Rzeczy, o których rodzic powinien wiedzieć jest mnóstwo. Chyba żaden inny obszar życia nie wymaga od nas tak rozległej wiedzy ogólnej. Dlatego postanowiłam, że w tym wpisie przedstawię jedynie kilka spośród nich, które moim zdaniem są najważniejsze.

1. Rodzicielstwo jest ciężkie i to cholernie, ale nikt nie obiecywał, że będzie łatwo.

Posiadanie dziecka przynosi wiele radości i wzruszeń, ale nie ma co ukrywać, że jego wychowanie jest przede wszystkim ciężką pracą. Jeśli ktoś mówi, że jest to zadanie łatwe, lekkie i przyjemne, to z pewnością sam nie ma dzieci. Jeżeli próbuje się Wam wmówić, że aby dobrze wychować dziecko wystarczy stosować się do tego, co radzą specjaliści, to możecie być pewni, że jest to kłamstwo. Prawda jest taka, że każde dziecko jest inne, najlepiej wiedzą o tym ci rodzice, którzy mają kilkoro dzieci. To co sprawdza się w przypadku jednego dziecka, u innego może kompletnie nie zadziałać. Zazwyczaj mówi się o rodzicielstwie w samych superlatywach, pomijając fakt, że bywają momenty kiedy traci się cierpliwość, ma się słabsze dni, nerwy puszczają i dochodzi do wybuchu krzyku albo płaczu, bo człowiek już nie daje rady, jest przemęczony, sytuacja go przerasta. Dlatego każdy rodzic powinien być świadomy tego, że tak bywa, wszyscy tak mamy i to jest zupełnie normalne.

2. Twoje dziecko nie potrzebuje nowych zabawek, najnowszego smartfona ani tabletu, potrzebuje Ciebie.

Twoja aktywna obecność w życiu dziecka jest dla niego największą wartością i nagrodą. Ono wcale nie potrzebuje kolejnych interaktywnych zabawek, elektronicznych gadżetów najnowszej generacji, super smartfona czy tableta. Ono potrzebuje Twojego czasu i zainteresowania, potrzebuje rodzica, który będzie się z nim bawił i odkrywał świat. Ono łaknie Twojej uwagi, obecności i bliskości, wszystkiego tego, co daje mu poczucie bezpieczeństwa. Wtedy może się właścowie rozwijać, budować pewność siebie i bezpieczne relacje z innymi ludźmi.

3. Twoje dziecko pragnie być wysłuchane. Słuchaj więc tego, co do Ciebie mówi.

Trafiłam ostatnio na bardzo mądry cytat, mówiący o tym że „Nie ma ludzi zamkniętych są niewysłuchani”. Kiedy więc Twoje dziecko decyduje się porozmawiać z Tobą i podzielić swoimi problemami, postaraj się odłożyć na bok, to co akurat robisz i wysłuchaj go, to jest dla niego bardzo ważne. Jeśli nie będziesz mieć możliwości, aby w danej chwili poświęcić uwagę na wysłuchanie go, to od razu mu o tym powiedz i ustalcie kiedy to będzie możliwe (ważne, żeby nie była to perspektywa odległa w czasie), ale konkretnie, nie mów „Porozmawiamy wieczorem”, tylko „Porozmawiamy o tym po Twojej wieczornej kąpieli”.

4. Przy każdej okazji dawaj wyraz temu, jak bardzo jest dla Ciebie ważne i wartościowe

Dziecko powinno być zapewnianie przez rodziców (zarówno werbalnie, jak i niewerbalnie), że jest dla nich drogocenne i ważne. Powinno czuć się potrzebnym i wartościowym przez sam fakt tego, że jest, bezwarunkowo. To podstawa w budowaniu jego poczucia własnej wartości.

5. Jeśli nie chcesz by Cię znienawidziło, nie porównuj go nigdy z innymi dziećmi.

Lubisz gdy porównują Cię z innymi? Z tą nielubianą koleżanką z pracy, albo dobrze ustawioną kuzynką, która wyszła za mąż za bogatego przedsiębiorcę? Nikt nie lubi być porównywany z innymi, bez względu na to, czy jest to dziecko czy dorosły. Jesteśmy indywidualnymi jednostkami, każdy z nas jest wyjątkowy i niepowtarzalny, więc czemu mają nas z kimś porównywać!? Ktoś powiedział kiedyś bardzo mądrą rzecz, a mianowicie, że „Porównywanie dzieci między sobą jest jak porównywanie różnych gatunków drzew. Każde z nich kwitnie, kiedy jego pora.” Lepiej bym tego nie ujęła.

6. Stwórzcie wspólne rytuały i powtarzajcie je tak często jak się da. To buduje bliskość.

Przypomnij sobie czasy kiedy byłeś/aś dzieckiem, co pamiętasz najlepiej? Wspólne sobotnir pieczenie ciasta z mamą? A może wspólne weekendowe majsterkowanie czy pracę w ogrodzie z tatą? Wspólne rytuały są tym co pomaga w budowaniu bliskości między dzieckiem, a rodzicem. To wyjątkowy czas, tylko dla Was, kiedy wspólnie robicie to, co sprawia Wam przyjemność. Postarajcie się o czas na jak najwięcej takich chwil.

7. Jeśli nie dajesz sobie z czymś rady, nie wstydź się prosić o pomoc.

Nie musisz się czuć gorszym rodzicem tylko dlatego, że nie potrafisz sobie z czymś poradzić, pamiętaj, że tak jak nie ma ludzi idealnych, tak nie ma też idealnych rodziców. Masz prawo czegoś nie wiedzieć, czegoś nie potrafić, nie rozumieć i to jest w porządku. Nie zapominaj jednak o tym, że możesz prosić o wsparcie – mamę, teściową, przyjaciółkę, koleżankę, sąsiadkę czy też specjalistę i nie ma w tym kompletnie nic złego.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia dla siebie lub swoich bliskich, chcesz dowiedzieć się więcej na tematy związane z rodzicielstwem nie czekaj dłużej, skontaktuj się ze mną i umów się na spotkanie.

Szczegóły na stronie:
www.fabrykarelacji.com.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s