pomoc, psychoterapia

Do kogo udać się po pomoc? – psycholog, psychiatra czy psychoterapeuta

Osoby, które nigdy wcześniej nie korzystały z pomocy specjalistycznej, bardzo często mają problem z rozróżnieniem tego, czym zajmuje się psycholog, psychiatra i psychoterapeuta. W związku z tym często nie wiedzą, do którego z tych specjalistów powinny się udać, aby uzyskać właściwą dla siebie pomoc. Dlatego uważam, że warto przybliżyć nieco to zagadnienie i wyjaśnić zasadnicze różnice pomiędzy nimi.

Zacznijmy od psychologa, o nim zazwyczaj najwięcej słyszymy w kontekście specjalisty od pomocy psychologicznej. Z psychologiem możemy zetknąć się w szkole, coraz częściej również w przedszkolach, w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, a także poradniach zdrowia psychicznego. Kim jest psycholog? To osoba, która ukończyła studia magisterskie na kierunku psychologia. Zajmuje się stawianiem diagnoz psychologicznych, przeprowadza testy np. inteligencji, temperamentu, osobowości, wydaje opinie (np. o zdolności danej osoby do wykonywania określonych zadań). Psycholog udziela pomocy w postaci konsultacji, poradnictwa psychologicznego, interwencji kryzysowej oraz psychoedukacji.

Kolejnym specjalistą z którym możemy się spotkać szukając pomocy jest psychiatra. Psychiatra to osoba, która jest lekarzem – ukończyła studia o kierunku medycyna, a następnie specjalizację w zakresie psychiatrii. Psychiatra zajmuje się stawianiem diagnoz dotyczących zdrowia psychicznego, rozpoznaje zaburzenia psychiczne. Ze względu na to, że psychiatra jest lekarzem, może wystawiać recepty na leki, zwolnienia lekarskie, a także skierowania do szpitala, o ile wymaga tego sytuacja pacjenta. Leczenie psychiatryczne opiera się głównie na farmakoterapii, jednak może ono być również wspomagane psychoterapią.

Psychoterapeuta natomiast, to człowiek, który najpierw skończył studia z zakresu nauk humanistyczno-społecznych (np. psychologia, pedagogika, socjologia, praca socjalna  nauki o rodzinie (lub pokrewne)), a następnie uczestniczył w podyplomowej szkole psychoterapii (w wybranym przez siebie nurcie). Warto zaznaczyć że w psychoterapii istnieją cztery główne nurty, są to: nurt poznawczo-behawioralny, nurt psychodynamiczny, nurt systemowy i nurt humanistyczny. Każdy z nich opiera się na nieco innych założeniach i nieco innych metodach pracy, jednak celem każdego z nurtów jest oddziaływanie na pacjenta poprzez określone i sprawdzone metody, w celu uzyskania trwałej zmiany samopoczucia i funkcjonowania pacjenta.

Czy jest coś, co łączy wszystkich tych specjalistów? Oczywiście. Przede wszystkim jest to podstawowa wiedza psychologiczna oraz znajomość funkcjonowania ludzkiej psychiki, a także misja niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, który znalazł się w trudnej sytuacji życiowej.

Mam nadzieję, że udało mi się w miarę jasno i zrozumiale wyjaśnić, kiedy warto udać się po pomoc do psychologa, kiedy do psychiatry, a kiedy do psychoterapeuty, a po przeczytaniu tego artykułu żadna osoba szukająca dla siebie lub bliskiej osoby wsparcia specjalistycznego nie będzie już miała kłopotu z tym,  do kogo się udać.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia dla siebie lub swoich bliskich, chcesz dowiedzieć się więcej na tematy związane z rodzicielstwem nie czekaj dłużej, skontaktuj się ze mną i umów się na spotkanie.

Szczegóły na stronie:
www.fabrykarelacji.com.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s