relacje, wychowanie

8 wskazówek jak być jeszcze lepszym rodzicem

„Czy jestem wystarczająco dobrym rodzicem?” – to pytanie prędzej czy później zadaje sobie każdy z nas. Szukamy złotego środka, sposobów na to, by wychować dziecko na dobrego, porządnego i zaradnego człowieka, jednocześnie zapewniając mu szczęśliwe i beztroskie dzieciństwo, pełne miłości.

Myślę, że nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie, takiej gotowej recepty, po której zastosowaniu każdy rodzic wiedziałby co i jak robić.

Jest jednak kilka rzeczy, które z pewnością mogą nam pomóc w jeszcze lepszym wypełnianiu tej roli.

1. Pamiętaj o tym, że miłość jest najważniejszą potrzebą wszystkich dzieci.

Im częściej będziesz okazywać dziecku miłość przytulając je, całując i mówiąc „kocham Cię” tym bardziej dziecko będzie czuło się akceptowane i wartościowe.

2. Z uwagą słuchaj tego, co mówi Twoje dziecko.

Zainteresowanie jego uczuciami, spostrzeżeniami oraz tym co robi, jest tym, co zawsze będzie wpływać korzystnie na waszą relację. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem o emocjach, uświadom mu, że silne uczucia nie są niczym złym, o ile są wyrażane w odpowiedni, nikogo nie krzywdzący sposób.

3. Ustalaj granice – one są potrzebne wszystkim dzieciom

Ustalanie granic jest wpisane w rolę rodzica. Musisz pamiętać o tym, że testowanie przez dziecko granic jest czymś normalnym i zupełnie naturalnym – jest częścią procesu uczenia się. Granice dają dziecku poczucie bezpieczeństwa, nawet jeśli czasem dziecko się przeciw nim buntuje.

4. Rozładowuj napięcia śmiechem

Będąc rodzicem nie musisz być śmiertelnie poważnym. Staraj się dostrzegać zabawne strony rodzicielstwa i śmiej się kiedy tylko nadarzy się ku temu okazja, wszakże śmiech to zdrowie 😉

5. Spróbuj patrzeć na świat z perspektywy dziecka

Wyobrażenie sobie tego, jak dziecko czuje się w danej sytuacji jest kluczem do zrozumienia jego zachowania. Postaraj się przypomnieć sobie sytuacje z własnego dzieciństwa, kiedy niejednokrotnie trudno było Ci zrozumieć świat dorosłych. To bardzo pomocne.

6. Chwal i zachęcaj dziecko do działania

Chwal dziecko za dobre zachowania, zachęcaj je do podejmowania działań w „dobrym kierunku”, staraj się natomiast ignorować te niewłaściwe zachowania. Nie zrzędź 😉 – nikt nie lubi słuchać zrzędzenia 😉

(Więcej informacji o tym, jak mądrze chwalić dziecko znajdziesz tutaj)

7. Szanuj swoje dziecko tak, jak szanowałbyś dorosłego

Pozwól mu uczestniczyć w podejmowaniu decyzji, zwłaszcza tych, które go dotyczą. Uważnie wysłuchaj jego zdania. Jeśli masz zamiar powiedzieć mu coś przykrego, zastanów się jakby to zabrzmiało, gdybyś powiedział to komuś doroslemu.  Przeproś jeśli postąpiłeś niewłaściwie.

8. Nie zapominaj o własnych potrzebach

To w zasadzie powinna być wskazówka nr 1, bo rodzic który nie dba o swoje potrzeby to sfrustrowany rodzic, a rodzic sfrustrowany wychowuje sfrustrowane dzieci. Dlatego zacznij od siebie. Jeśli czujesz, że brakuje Ci cierpliwości, tracisz nad sobą panowanie – czujesz, że zaraz może się wydarzyć coś, czego nie chcesz np. możesz poniżyć dziecko lub co gorsza je uderzyć odejdź na chwilę i spróbuj się uspokoić, żeby nie zrobić czegoś, czego będziesz później żałować.

Pamiętaj także o tym, że nie ma idealnych rodziców. Każdy czasem popełnia błędy, traci cierpliwość i pozwala dziecku na coś sprzecznego z jego własnymi zasadami, jednak nie staje się przez to złym rodzicem! Dla swojego dziecka zawsze będziesz wystarczająco dobry.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia dla siebie lub swoich bliskich, chcesz dowiedzieć się więcej na tematy związane z rodzicielstwem nie czekaj dłużej, skontaktuj się ze mną i umów się na spotkanie.

Szczegóły na stronie:
www.fabrykarelacji.com.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s