emocje

5 rzeczy, które pomogą dziecku zaakceptować ojczyma/macochę

Jak pokazują badania, z roku na rok coraz więcej dzieci wychowuje się w rodzinach, w których jeden z rodziców nie jest ich biologicznym rodzicem. Na przestrzeni lat liczba tego typu rodzin – określanych jako zrekonstruowane czy też patchworkowe – znacząco się zwiększyła. Mimo, że na pozór taka rodzina przypomina rodzinę pełną, to w rzeczywistości znacząco się od niej różni. Relacje pomiędzy pasierbem czy pasierbicą, a ojczymem lub macochą nie mają podstaw biologicznych i powstają o wiele później niż relacje dziecka z rodzicami. Jak trudnym zadaniem jest stworzenie takiej relacji, wiedzą najlepiej te osoby, które doświadczyły tego na własnej skórze. Jest to ciężkie doświadczenie zarówno dla dorosłego, jak i (a może przede wszystkim) dla dziecka, które często wbrew własnej woli uczestniczy w procesie tworzenia nowej rodziny. W takiej sytuacji warto się zastanowić nad tym, co ojczym lub macocha może zrobić, aby ułatwić pasierbowi wejście w tą relację.

1. Nie przekupuj

Kupowanie drogich prezentów, wyjazdów czy atrakcji nie jest dobrym pomysłem, jeśli ma na celu jedynie wkupienie się w łaski pasierbów. Dzieci doskonale wyczuwają fałsz i w efekcie „przyszywany rodzic” może jedynie stracić ich zaufanie.

2. Nie krytykuj rodzica

Rodzic (choćby nawet był najgorszy) dla każdego dziecka będzie świętością. Ocenianie czy krytykowanie jego osoby lub postępowania z pewnością sprawi dziecku przykrość, i nie przyczyni się w żaden sposób do budowania dobrej relacji z ojczymem lub macochą.

3. Nie dyscyplinuj dziecka

Kwestie związane z dyscyplinowaniem dziecka w rodzinie zrekonstruowanej często stanowią punkt zapalny kłótni. Dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla wszystkich członków rodziny jest pozostawienie dyscyplinowania biologicznym rodzicom. Dziecko zawsze o wiele lepiej przyjmie uwagi ze strony rodziców, niż ze strony (jak by nie było) obcej osoby.

4. Bądź przyjacielem

Staraj się spędzać dużo czasu ze swoimi pasierbami, bądź przy nich, zapewnij o tym, że mogą na Tobie polegać, niech wiedzą, że są dla Ciebie ważni.

5. Nie staraj się zastąpić nieobecnego rodzica

Rolą ojczyma lub macochy nie jest bycie „nową” mamą czy „nowym” tatą, dziecko ma już mamę i tatę, których kocha i którzy w mniejszy lub większy sposób są obecni w jego życiu, nikt nie jest w stanie ich zastąpić. Rolą „przyszywanych rodziców” jest natomiast wspieranie dziecka i bycie dla niego partnerem, tylko tyle i aż tyle.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia dla siebie lub swoich bliskich, chcesz dowiedzieć się więcej na tematy związane z rodzicielstwem nie czekaj dłużej, skontaktuj się ze mną i umów się na spotkanie.

Szczegóły na stronie:
www.fabrykarelacji.com.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s