wychowanie

Jak pozytywnie komunikować się z dzieckiem

Czasami zastanawiam się nad tym, o ile prostsze byłoby nasze życie, gdybyśmy w dzieciństwie zostali nauczeni tego, jak prawidłowo komunikować się z innymi ludźmi. Ilu sytuacji w których zostaliśmy niewłaściwie zrozumiani udało by się uniknąć, o ile mniej przykrości sprawilibyśmy swoimi słowami innym ludziom, i o ile mniej przykrości sami byśmy doświadczyli. Niestety, choć o komunikacji międzyludzkiej mówi się w ostatnich latach coraz więcej, prowadzi się też coraz więcej szkoleń w tym zakresie, to temat ten ciągle jeszcze kuleje. Nasze społeczeństwo ma duży problem z właściwą komunikacją, głównie jeśli chodzi o nasze prywatne kontakty – z przyjaciółmi czy rodziną,  a przecież to z tymi osobami szczególnie powinniśmy potrafić się porozumieć, bo to właśnie one wnoszą do naszego życia najwięcej.

Nie od dziś wiadomo, że podstawą każdej udanej relacji jest dobra komunikacja. Nie ma znaczenia czy jest to relacja damsko-męska, relacja przyjacielska czy też służbowa, jeśli brak jest właściwej komunikacji, nie będzie to dobrze funkcjonować. Nie inaczej jest w przypadku budowania dobrej relacji z naszymi dziećmi. Jak zatem powinniśmy się z nimi komunikować, aby relacje w rodzinie były udane?

Wielu rodzicom zdarza się popełniać błąd, który wpływa niekorzystnie na komunikację z dziećmi. często wynosimy go z własnego domu rodzinnego, powielając to, co robili nasi rodzice. Mianowicie, mamy tendencje do wyolbrzymiania złych zachowań naszych dzieci oraz umniejszania przejawów ich pozytywnych zachowań. Choć powinniśmy postępować w sposób zupełnie odwrotny, tj. wyolbrzymiać pozytywne zachowania naszych dzieci i je wzmacniać, natomiast nie wyolbrzymiać zbytnio przejawów ich złego zachowania.

Uświadomienie sobie tego, stanowi pierwszy krok w kierunku tworzenia pozytywnej komunikacji z dzieckiem. Co to takiego? Jest to taka komunikacja, w której nie oceniamy drugiej osoby, nie czynimy jej wyrzutów, nie wypominamy zachowań z przeszłości. W pozytywnej komunikacji staramy się mówić o sobie i swoich odczuciach, a także okazywać zrozumienie dla drugiej osoby. Nie używamy w niej zwrotów o charakterze negatywnym, takich jak ulubione przez większość rodziców zwroty „nie…”, „Ty zawsze…” oraz „Ty nigdy…”. Mówienie do dziecka przy użyciu komunikatów o charakterze negatywnym podkopuje jego pewność siebie i zaniża poczucie własnej wartości. Nigdy nie powinniśmy się tak zwracać do dzieci. W jaki więc sposób powinniśmy mówić do naszego dziecka?

Oto kilka przykładów:

Zamień zwrot „Nie mów tak!” na „Spróbuj użyć innych słów”.

Zamień zwrot „Przestań marudzić/krzyczeć” na „Powiedz to jeszcze raz, spokojnie”.

Zamień zwrot „To nie jest Twoja zabawka” na „To jest zabawka Jasia, mogę Ci zaproponować to…”.

Zamień zwrot „Przestań uderzać” na „Proszę trzymaj ręce przy sobie”.

Zamień zwrot „Nie złość się” na „Rozumiem, że się złościsz, ale…”.

Zamień zwrot „Nie słyszę Cię” na „Proszę mów głośniej”.

Zamień zwrot „Bądź cicho!” na „Przeszkadza mi kiedy krzyczysz/jesteś tak głośno”.

Oczywiście nie możemy od razu oczekiwać cudów. Dajmy sobie czas na nauczenie się takiego sposobu komunikacji. Przygotujmy się na to, że nie zmienimy w jeden dzień swojego sposobu komunikacji. Jest to nowa umiejętność nad którą trzeba będzie popracować, jednak jest to sztuka, którą każdy rodzic przy odrobinie chęci jest w stanie opanować.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia dla siebie lub swoich bliskich, chcesz dowiedzieć się więcej na tematy związane z rodzicielstwem nie czekaj dłużej, skontaktuj się ze mną i umów się na spotkanie.

Szczegóły na stronie:
www.fabrykarelacji.com.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s