emocje, rozwój, wychowanie

Kontrolowanie emocji u dzieci

Ile razy zdarzyło się Wam stwierdzić, że Wasze dziecko nie radzi sobie z emocjami? Przypuszczam, że nie raz, i nie dwa 😉 Jeśli zastanawiacie się nad tym, dlaczego tak się dzieje spróbujcie przyjrzeć się nieco bliżej temu, jak sami radzicie sobie z własnymi emocjami. Bo niestety często bywa tak, że nie potrafimy radzić sobie z własnymi emocjami, ale oczekujemy, że nasze dzieci będą to potrafiły. Stawiamy im wymagania, które (w naszym mniemaniu) powinny spełniać. Wśród nich na jednej z pierwszych pozycji jest panowanie nad emocjami. Tylko czy możliwym jest, żebyśmy wymagali od dzieci tego, czego sami nie potrafimy?

W codziennym życiu, jest całe mnóstwo sytuacji w których nam – dorosłym ‚puszczają nerwy’. Przykładów wcale nie musimy daleko szukać. Przypomnijmy sobie ostatnią sytuację, kiedy to nasze dziecko wyprowadziło nas z równowagi na tyle, że dosłownie para szła nam uszami. Całkiem niedawno, prawda? Każdy z nas ma taką swoją wewnętrzną granicę po której przekroczeniu traci nad sobą kontrolę. Są emocje nad którymi potrafimy panować, bo przez lata nauczyliśmy się jak to robić, ale nadal zdarzają się sytuacje kiedy to emocje biorą górę.

A jak jest z dziećmi i ich możliwościami kontroli emocji? Przede wszystkim warto przemyśleć to, czy oczekiwania jakie im stawiamy są realne do spełnienia. To czego wymagamy od dziecka powinno być adekwatne do jego wieku i poziomu rozwoju. Bardzo ważnym również jest, by zrozumieć, że dziecko w trakcie swojego życia stopniowo poznaje świat emocji. Wchodzi w niego małymi kroczkami, uczy się i odkrywa go etapami. To naszą rolą – jako rodziców – jest nauczyć dziecko rozpoznawania, nazywania emocji i mówienia o nich.

Musimy być też świadomi tego, że małe dziecko nie jest w stanie kontrolować swoich emocji z jednej prostej przyczyny – biologicznie nie jest do tego przygotowane. Ośrodkowy układ nerwowy, który odpowiada m.in. za kontrolę naszych zachowań, u malucha nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Przedszkolak może mieć zatem problem z pohamowaniem złości, gdy ktoś zniszczy jego ulubioną zabawkę, ale również może nie potrafić okazać swojej radości czy rozczarowania. Powinniśmy starać się go zrozumieć, ale jednocześnie wytłumaczyć dlaczego jego reakcja w danej sytuacji nie była właściwa. 

Pamiętajmy również o tym, że dzieci w znacznej mierze uczą się od nas tego, jak powinno się postępować w różnych sytuacjach. I nie mam tu na myśli tego, co do nich mówimy, ale głównie to co robimy. Dzieci bacznie obserwują rodziców i naśladują ich zachowania, jeśli więc widzą na co dzień mamę lub tatę, którzy łatwo wybuchają, albo nie potrafią okazywać radości, to uznają takie zachowania za prawidłowe i będą starać się je powielać w podobnych sytuacjach.

Dlatego bardzo ważnym jest, aby już od najmłodszych lat rozmawiać z dzieckiem o emocjach, uczyć je tego, jak je rozpoznawać i nazywać. Dla pewnej części dorosłych, może to być zadaniem szczególnie trudnym, ponieważ kiedy sami byli dziećmi, rodzice nie uczyli ich tego, więc niby skąd mają teraz wiedzieć jak nauczyć tego swoje dzieci? W takiej sytuacji zawsze można porozmawiać z kimś bardziej doświadczonym w tym temacie, zwrócić się o poradę do specjalisty lub zapisać dziecko na zajęcia wspomagające rozwój emocjonalny. Możliwości jest wiele, warto z nich korzystać.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia dla siebie lub swoich bliskich, chcesz dowiedzieć się więcej na tematy związane z rodzicielstwem nie czekaj dłużej, skontaktuj się ze mną i umów się na spotkanie.

Szczegóły na stronie:
www.fabrykarelacji.com.pl

2 myśli w temacie “Kontrolowanie emocji u dzieci”

  1. Nie boję się żadnej emocji moich dzieci – znam je na wylot. wiem co je rani, z jakiego powodu będzie im przykro, dlaczego się wściekają i kiedy są złe. Natomiast gorzej już z moimi emocjami… 😉 Ale ja jestem na końcu łańcucha pokarmowego… 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s